Loading…

Zeka flet për takimin e parë me Komandant Remin: Shpresoj të mos dënohet për krimet e të tjerëve

  • 09/12/2018 | 21:31

Zeka flet për takimin e parë me Komandant Remin: Shpresoj të mos dënohet për krimet e të tjerëve

Deputeti nga radhët e NISMA’së, Milaim Zeka, ka reaguar pas lajmit se Gjykata Speciale ka ftuar ish-komandantit e UÇK’së për Zonën e Llapit, Rrustem Mustafa – Remi.

Zeka i ka dalur në mbrotje ish-komandantit Remi pas ftesës nga Gjykata Speciale, duke thënë se shumë shpejt pritet të mbyllet kjo dramë dhe të mos dënohen djemtë e Kosovës për krimet e të tjerëve, njofton gazetametro.net.

Po ashtu deputeti Zeka ka kujtuar momentin kur është takuar në qershor të vitit 1999 për herë të parë me ish-komandant Remi, ku sipas tij ishte një “djal i pucitur me veshje dhe mbi të gjitha në tru”.

Postimi i plotë:

Ka qene data 14 ose 16 qershor 1999. Ne Kolovice, sebashku me Jakup Krasniqin, Sabit Veselin (tashme i ndjere), Bajram Kosumin e disa te tjere, per here te pare po e takoja Remin.

Figura e tij mu lidh me tregimin e gjyshit tim per Azem Galicen, qe duke u nisur nga bemat e tij, e perfytyronin njeri te madh, po kur e takonin shtangeshin nga lartesia e trupit, qe nuk ishte i atyre permasave çfare ishte vizatuar ne fantazin e trurit te njeriut.

Remi ishte djale i pucitur ne veshje dhe mbi te gjitha ne tru. Qe nga ajo kohe jemi takuar dhe e kam pasur te ftuar edhe ne emisionin Parrotlla.

Nje diçka nuk do ta harroje kurre. Kur e arrestoi UNMIK u, me pate thene: Çdo gje qe kane bere ushtaret neper Zona, pergjegjesine duhet ta marrim ne komandantet e zonave.

Po te degjoheshin mendjet sikur ato te Rrustem Mustafes-Remit lidhur me procesin e pergjegjesive te luftes, jam i bindur se nuk do te vinte puna kurre deri te krijimi i Gjykates Speciale.

Por, tani Kosova eshte para nje akti te kryer, jo vetem sa i perket kesaj Gjykate, por edhe shume proceseve te tjera. Prandaj e vetmja gje qe ngelet eshte qe te presim me durim deri ne mbylljen e kesaj drame, qe shpresoj te mos i denoje djemte per krimet e te tjereve../gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë