Loading…

Zelensky: Qyteti lindor i Lyman është ‘pastruar’ plotësisht nga forcat ruse

  • 02/10/2022 | 14:26

Zelensky: Qyteti lindor i Lyman është ‘pastruar’ plotësisht nga forcat ruse

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy thotë se qyteti lindor i Lyman në rajonin e Donetsk është “pastruar plotësisht” nga forcat ruse.


Forcat ukrainase rimorën qytetin të shtunën, pasi Kremlini njoftoi se trupat ruse u tërhoqën sepse ishin të rrethuar.

Ripushtimi i qytetit, i cili ishte nën kontrollin rus që nga maji, shënon një tjetër triumf për forcat ukrainase në kundërsulmimin e saj.

Ajo erdhi një ditë pasi Vladimir Putin shpalli aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës – përfshirë Donetsk.

Nuk pati asnjë koment nga forcat e armatosura ruse të dielën për statusin e qytetit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë