Loading…

Zelensky shfaq frikë për herë të parë: Nëse Putin merr Bahmutin, detyrohemi të dorëzohemi

  • 29/03/2023 | 22:40

Zelensky shfaq frikë për herë të parë: Nëse Putin merr Bahmutin, detyrohemi të dorëzohemi

Fati i qytetit Bakhmut në Ukrainën lindore mund të përcaktojë fatin e luftës me Rusinë – apo edhe negociatat – për luftën, thekson presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky .


Në një intervistë për Associated Press , lideri ukrainas thotë, ndër të tjera, se vendi i tij duhet të fitojë betejën që po vazhdon prej shtatë muajsh në zonën më të gjerë të qytetit.

Nëse kjo nuk ndodh, shton ai, Rusia e Vladimir Putinit do të jetë në gjendje të sigurojë mbështetje ndërkombëtare për një marrëveshje që do ta detyrojë Ukrainën të bëjë lëshime që nuk mund t’i pranojë.

Putin, thotë Zelensky, se “do t’ia shesë fitoren e tij Perëndimit, shoqërisë ruse, Kinës, Iranit. Nëse e nuhat se jemi të dobët, do të shtypë pa mëshirë”.

Ai shton se me një humbje në Bakhmut, presioni për një marrëveshje do të vijë edhe nga brenda shoqërisë ukrainase , e cila do të ndihet e lodhur dhe do të kërkojë zgjidhje.

AP vëren se komentet e liderit ukrainas tregojnë se humbja në Bakhmut ka të bëjë më shumë me politikën sesa me taktikat e fushëbetejës.

Me luftën Rusi-Ukrainë në vitin e tij të dytë, Zelenskiy dëshiron të dëgjojë kërkesat e tij në SHBA , edhe pas zgjedhjeve të vitit 2024, nëse zgjidhet një republikan – edhe pse disa vënë në dyshim gjerësinë e mbështetjes për Kievin. “SHBA e kuptojnë se nëse SHBA ndalon së ndihmuari, ne nuk do të fitojmë,” thotë ai.

Përveç kësaj, Zelensky i kërkoi presidentit kinez Xi Jinping të vizitojë Kievin.

Së fundi, AP pyet se si do të përfundojë lufta. Siç shpjegon ai, ” lufta ka hapa të vegjël “, duke shprehur besimin se “kombi ynë do të fitojë përmes një sërë fitoresh të vogla” kundër një “ushtri shumë e madhe, por zemër shumë e vogël .’

Sa i përket vendit të tij, Zelensky thotë se lufta “ndryshoi shoqërinë tonë. Mund të na ndajë ose të na bashkojë. I jam shumë mirënjohës të gjithëve që gjetëm rrugën tonë në një moment kritik për kombin tonë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë