Loading…
Zëvendësi i BMW i8 do ta ketë motor hibrid me fuqi më të mëdha
  • 10/08/2018 | 18:01

Zëvendësi i BMW i8 do ta ketë motor hibrid me fuqi më të mëdha

Mund të quhet edhe i9, ndërsa pritet të prodhojë më shumë se 430 kuajfuqi.


Spekulimet se çfarë do të përmbajë një model i ri janë shumë të vështira, për shkak të zhvillimit të shpejtë të teknologjisë dhe adoptimit të menjëhershëm prej prodhuesve të automobilave, transmeton Telegrafi.

Për këtë arsye, këta të fundit nuk po japin lajme konkrete deri në momentin e fundit, nga frika e konkurrencës.

Në mënyrë që ta mbajë sa më fshehtë, BMW ka bërë të ditur se do ta zëvendësojë modelin i8, por në të do të mbetet motori hibrid.

Meqenëse për të mbetur në treg, makinat duhet të përforcohen dhe të bëhen sa më atraktive, pritet që të jetë më i fuqishëm se aktuali që i prodhon 430 kuajfuqi.

Por, njohësit e makinave, konsiderojnë se BMW ka shumë për të bërë në këtë makinë, që nuk do mbetet më i8 i ndryshuar, por do jetë i9 me dukje dhe siten të ndryshuar qarkullimi.

Përkushtimi i BMW-së që t’i elektrifikojë 25 vetura deri më 2025, prej të cilave 12 do të jenë tërësisht elektrike, mund të ndodhë që edhe i8 të jëtë krejtësisht EV.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë