Loading…

Zgjedh autori: 7 librat që rekomandon Elin Hilderbrand

  • 04/08/2020 | 21:17

Zgjedh autori: 7 librat që rekomandon Elin Hilderbrand

Çfarë lexon mbretëresha e librit të plazhit në kohën e saj të lirë? Mjaft shumë. Duke lexuar gjithçka nga librat e tjerë të plazhit deri në kujtime, ajo është më shumë se e gatshme të ofrojë një rekomandim libri kur jeni në një rutinë leximi.

Shihni më poshtë për shtatë nga të preferuarat e saj.

“Ora e ndritshme” nga Nina Riggs

Elin Hilderbrand : «Ky libër është shkruar me kujdes, mendim dhe bukur. Unë mendoj se duhet të lexohet për të gjithë racën njerëzore. Nina Riggs është heroi im dhe pasi të keni lexuar këtë edhe ajo do të jetë heroi juaj. ”

Poetja dhe eseistja Nina Riggs  ishte  vetëm tridhjetë e shtatë vjeç kur fillimisht u diagnostikua me kancer të gjirit – një vend i vogël. Brenda një viti, ajo mori një lajm shkatërrues se kanceri i saj ishte përfundimtar.  Duke parë amësinë, martesën, miqësinë dhe kujtesën, Nina pyet: çfarë e bën një jetë kuptimplotë kur dikush ka kohë të kufizuar? “E thellë dhe e bezdisshme”,  “Ora e ndritshme”  ka të bëjë me atë se si të përfitoni sa më shumë nga të gjitha ditët, madje edhe ato të dhimbshmet. Bëhet fjalë për mënyrën se si letërsia, veçanërisht paraardhësi i drejtpërdrejtë i Nina, Ralph Waldo Emerson dhe muza tjetër e saj, Montaigne, mund të jenë një  balsam  dhe një formë lutjeje.  E butë dhe përzemërthënës, “Ora e ndritshme”  “Është një kujtesë e butë për të ushqyer çdo ditë” ( Entertainment Weekly , Librat e rinj më të mirë) dhe na ofron këtë perspektivë të rëndësishme: “Ju mund të lexoni një libër të shumtë se si të vdisni, por Riggs, një grua që vdes, do t’ju tregojë se si të jetoni “( New York Times Book Review , Zgjedhja e redaktorit).

“Lundrimi i verës” nga Wendy Francis

Elin Hilderbrand : “Libri i Wendy Francis më emocionoi si një udhëtim në një makinë garash përgjatë bregdetit me majën poshtë. Është gjithçka që duhet të jetë një lexim i verës.”

Tre shokë të dhomës së kolegjit po festojnë një përvjetor të njëzetë të dasmave duke marrë një lundrim në Bermuda. Ndërsa anija tërhiqet nga skelë, të gjithë mezi presin të mblidhen pranë pishinës, duke pirë kokteje. Abby, nëna e grupit, do të festojë përvjetorin e martesës së saj në stil, madje ndërsa ajo dhe burri i saj mbajnë një sekret nga grupi. Gruaja ambicioze e karrierës Caroline parashikon për fat të mirë disa ditë pa stres larg punës së saj në revistë me të dashurin e saj, Javier, i cili mund ose nuk mund të frymëzohet përfundimisht për të propozuar. Dhe mamaja e vetme Lee (bezdisshëm e mrekullueshme dhe e popullarizuar në kolegj) shpreson se ajo do të fitojë përsëri dashuritë e vajzës së saj të dikurshme të ëmbël Lacey, e cila pas vitit të saj të parë në kolegj, është bërë në mënyrë të pashpjegueshme paksa një përbindësh. Ndërsa bien në sy brigjet rozë të butë të Bermudës, tensionet ziejnë dhe xhelozitë e vjetra ndizen, duke dërguar temperaturën nga qetësuese deri tek djegia në këtë përrallë magjepsëse të tre miqve më të mirë në një pushim që ata nuk do ta harrojnë shpejt — por jo për arsyet që ata presin.

“Sekreti i sharmit jugor” nga Kristy Woodson Harvey

Elin Hilderbrand : Kristy Woodson Harvey është “zëri tjetër kryesor në trillimet jugore”.

Autori i mirënjohur kritik, Kristy Woodson Harvey kthehet me romanin e dytë në serialin e saj të dashur Peachtree Bluff, duke paraqitur një treshe të motrave dhe nënën e tyre që zbulojnë një të vërtetë që do të ndryshojë jo vetëm mënyrën se si e shohin veten, por edhe si përshtaten ata si familje . Pasi zbuloi se burri i saj ushtarak mungon në veprim, bota e motrës së mesme Sloane shkatërrohet ndërsa  makthi i saj më i keq bëhet i vërtetë .  Nëna e saj, Ansley, siguron një lehtësim shumë të nevojshëm, pasi ajo e vë jetën në pritje të jetës së saj personale për të ndihmuar Sloane dhe nipërit e mbesat e saj të bëjnë një jetë të re të pikëlluar. Por mes kujdesit për nënën e saj të plakur, vajzat e saj dhe nipërit e mbesat e saj, shqetësimi privat i Ansley është se sekretet nga e kaluara e saj do të dalin në dritë.  Por kur motrat e Sloane, Caroline dhe Emerson, i kujtojnë Sloane që pavarësisht çfarë, ajo i premtoi burrit të saj që do të vazhdonte për djemtë e tyre të vegjël, Sloane gjen mbështetjen dhe guximin që i duhej për të ndjekur ëndrrat e saj më të mëdha – dhe të përballet me frikën e saj më të thellë. Duke marrë një sugjerim nga vajza e saj e mesme, Ansley merr kërcimin e saj të besimit dhe e kupton që, pas gjithë kësaj kohe, ajo më në fund mund të jetë në gjendje t’i ketë të gjitha.

“Verë mistike” nga Hannah McKinnon

Elin Hilderbrand : “Kur dy rrugë ndryshojnë … merrni atë që të çon në plazh! Hannah McKinnon jep një perlë simpatik të një romani në  ‘Verën mistike’ .  Unë e adhurova këtë libër. ”

Që nga mbarimi i shkollës pasuniversitare, Maggie Griffin ka punuar shumë për të ndërtuar një jetë të lakmueshme në Boston. Ajo është një mësuese e shkollës fillore në një periferi të Bostonit, një motër të përkushtuar dhe një hallë të dashur. Me martesën e shoqes më të mirë të fëmijërisë së shpejti afrohet dhe vetë lulëzimi i marrëdhënies së saj, kjo është vera që ajo e ka pritur. Por kur karriera e Maggie është papritur në rrezik, jeta e saj fillon të zbulohet. E goditur, Maggie kthehet në shtëpi në bregdetin Mystic, Connecticut, ku pret të gjejë rehati në familje dhe familjaritet. Në vend të kësaj, ajo vrapon në Cameron Wilder, një djalë i ri nga e kaluara e saj që gjithashtu është kthyer në shtëpi, dhe jeta e të cilit ka marrë një kthesë që e vendos qytetin e Maggie-t në vështrime të ashpra. Kur tragjedia godet për Cameron, Maggie është përballur me vendime të mëdha pasi peshon atë që ka më shumë rëndësi dhe përpiqet të qëndrojë e vërtetë për personin që bëhet.

“Ju lutemi shijoni lumturinë tuaj” nga Paul Brinkley-Rogers

Elin Hilderbrand : “Ju lutemi shijoni… kujtimet më romantike që do të lexoni ndonjëherë.”

Korrespondenti i luftës dhe fituesi i çmimit Pulitzer, Paul Brinkley Rogers, ka jetuar një jetë aventureske në të gjithë botën. Por ekziston një histori që ai nuk mund ta harrojë: atë të marrëdhënies së tij dashurore të përhumbur me një grua misterioze të moshuar japoneze në 1959. Paul ishte një marinar në bordin e USS Shangri La  që shumë kohë më parë verën, kur u takua me  Kaji  Yukiko në portin e Yokosuka. Një intelektual i ashpër, Yukiko e ndau njohurinë e saj befasuese të letërsisë, filmit dhe poezisë me Palin dhe inkurajoi, madje kërkoi, që të përdor dhuratat e tij për t’u bërë shkrimtari që është sot.  Por e tyre nuk ishte një histori dashurie e qetë. Kur një anëtar i yakuza-s, sindikata e krimit brutal të Japonisë, u përpoq të rrëmbente Yukiko, Pali e kuptoi që kishte shumë më tepër për të – dhe për Japoninë në zgjimin shkatërrues të Luftës së Dytë Botërore – sesa pa në shikim të parë. Përmes letrave dëgjuese që Yukiko i shkruajti atij dhe tregimi i gjallë i Palit për një histori i bëri të gjitha më të fuqishme dhe më të egra për nga pesha e kohës, “Ju lutemi shijoni lumturinë tuaj” të arrin në dekada dhe kontinentet, duke na ftuar të gjithëve të rishikojmë ato dashuri të jetës sonë që asnjëherë me të vërtetë nuk marrin fund.

“Vajza e bletarit” nga Santa Montefiore

Elin Hilderbrand : “Një banket multi- gjenerativ i dashurisë: të bjerë brenda, të biesh jashtë, të rizbulosh, të rindërtohesh. ” Vajza e bletarit”  përmban sfonde të sofistikuara, të parezistueshme dhe karaktere të tërhequra shkëlqyeshëm që e bënë atë një nga leximet më të ngrira të vitit tim”.

Angli, 1932: Grace Hamblin po rritet në pasurinë e bukur të  Marquiss  dhe Marchioness të  Penselwood. Vajza e bletarit, ajo e njeh vendin dhe të ardhmen e saj – domethënë derisa babai i saj vdes dhe e lë të qetë. Shoku i saj i fëmijërisë, Freddie është bërë kohët e fundit dashnori i saj, dhe ajo është falënderuese kur ata kanë mundësi të martohen dhe të marrin përsipër detyrat e babait të saj. Por ka edhe një burrë të cilin thjesht nuk mund ta heq nga mendimet e saj…

Massachusetts, 1973: Vajza e Grace, Trixie Valentine, është e dashuruar me një djalë të papërshtatshëm. Jasper  Duncliffe është i egër dhe romantik, dhe në një grup që mund të shkojë diku. Por kur vëllai i tij vdes dhe ai shkon në shtëpi në Angli, Jasper premton të kthehet për Trixie një ditë, nëse vetëm ajo do ta presë.

Të dy nëna dhe vajza po kërkojnë për dashuri dhe lumturi, pa dijeni për sekretet që lidhin ato. Për të gjetur atë që ata me të vërtetë dëshirojnë, ato duhet të përballen me sekretet e së kaluarës dhe të zbulojnë gënjeshtrat e treguara kohë më parë. Vendosur në një ishull imagjinar në brigjet e Masaçusets me arkitekturë simpatike, peizazh të bukur dhe ishullarë të çuditshëm, “Vajza e bletarit”  është  “Një banket dashurie shumë gjenerative … një nga leximet më të ngathëta të vitit tim” ( autori më i shitur i New York Times, Elin  Hilderbrand ).

“Valsi i papritur” nga Kim Wright

Elin Hilderbrand : “Romani simpatik i Kim Wright,  Waltz i papritur , kronikon shansin e dytë të një gruaje për lumturi dhe një mundësi për të gjetur vetveten e saj autentike. Shkrimi është i përsosur – ky është një fitues! ”

Ky roman lëvizës flet për një grua të moshës mesatare që rimerr ekuilibrin e saj në jetë. Kelly Wilder bëhet e veja e një burrt shumë më të vjetër, i pasur me të cilin e kaloi jetën e martuar duke bërë punë bamirësie, duke ndërtuar një shtëpi të bukur dhe, siç thotë ajo, “duke pretenduar se jam shumë më konservatore dhe budallaqe dhe më e mirë se sa unë jam.”  Tani, me shumë kohë dhe para në duar, Kelly nuk ka asnjë ide se çfarë ndodh më pas. Kështu me një frymë ajo regjistrohet në një klasë vallëzimi  dhe ngadalë, hap pas hapi me takë të lartë, fillon të rindërtojë jetën e saj me ndihmën e miqve të vjetër dhe të rinj: Nik, një mësuese e re e valleve ruse që sheh potencialin artistik që ajo la pas; Karolina, një grua në mikpritje, me ankth për të përjetuar një jetë të tërë brenda disa muajve; dhe Elyse, shoqja më e mirë e vajzave të Kelly-t që njeh të gjitha sekretet e saj të së kaluarës – përfshirë të vërtetën për njeriun që shumë kohë më parë i theu zemrën Kelly-t.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë