Loading…

Zgjedhjet e autorit: 5 kujtime përfshirëse që më frymëzuan të shkruaj historinë time

  • 12/08/2020 | 15:57

Zgjedhjet e autorit: 5 kujtime përfshirëse që më frymëzuan të shkruaj historinë time

Një histori epoke që vjen nga pasuria deri tek rrobat që është përshëndetur nga  Kirkus  si “një histori mahnitëse, thellësisht e kënaqshme për mënyrën sesi ne i tejkalojmë rritjet tona,” kujtimi i ri i Kirkland Hamill-it “Kafshë të ndyra” i përshtatet kategorisë.

Ndërsa mund të mos dëshironi të ndani një shtëpi pushimesh verore ose tryezën tuaj të Falënderimeve me matriarkun më të madh nga familja Hamill, Wendy, dhe vëllezërit e tij të ndjekur, Monty dhe Robin (së bashku me Kirkland, djemtë përbëjnë “kafshët e ndyra” të titullit të librit), do të të pëlqesh të lexosh për mënyrën sesi ata bashkohen dhe krijojnë një jetë të re për veten e tyre në Bermuda pasi të humbasin fatin e tyre në një divorc, dhe si Kirkland zbulon vetëm se kush është me të vërtetë pasi të largohet nga orbita e familjes së tij për kolegj.

Kirkland ndan kujtimet e familjes në të cilat ai kthehet përsëri dhe përsëri, shumë prej të cilave e frymëzuan atë që të shkruante  “Kafshët e ndyra”.

“I rëndë” nga Kiese Laymon

Në  fund të këtij kujtimi, autori vazhdon të pyesë nënën e tij nëse ata më në fund mund t’i  “ thonin njëri-tjetrit të vërtetën. ” Dhe djali e bën. Do të jetë një e vërtetë e pakëndshme për disa. Në sipërfaqe, kjo është një histori në lidhje me luftën e autorit me peshë, por është me të vërtetë një aktakuzë për trajtimin e afrikano-amerikanëve, dhe se si ai dhe njerëzit si ai do e  mbajnë barrën e brezave të dhimbjes. Është një e vërtetë ngacmuese për të dëgjuar, por në kohë dhe e rëndësishme.

“Lakuriq” nga David Sedaris

Është momenti ku ai tregon që duhet ta lëpij ndërprerësin e dritës para se të nisej nga shtëpia  që më vret. Me mori befasisht ,  në mënyrën më të lezetshme.   Dhe pastaj ai vazhdon duke bërë të njëjtën gjë pa pushim  me secilën histori pasuese . Nuk mund ta besoja. Ky ishte libri që më detyroi të ulem në një kompjuter dhe të shkruaj tregimet e mia.

“Vrapimi me gërshërë” nga Augusten Burroughs

Kanë kaluar shumë kohë që kur lexova këtë. Unë shpesh i vendos  Augusten  dhe David Sedaris në të njëjtin kamp, ​​por David është çuditshëm dhe pa kuptim,  ndërsa  Augusten  është i kafshuar dhe i prerë në humorin e tij. E kam dashur.  Tregimet e tij më kanë bërë të ndjehem sikur dikush mund të jetojë përmes marrëzisë dhe të dalë nga ana tjetër  disi e paprekur.

“Perëndimi me natën” nga Beryl Markham

U desh zbulimi i vitit 1982 i një letre nga Ernest Hemingway për të katapultuar librin e Beryl Markham nga errësimi. Në letër ai thotë  “[ Beryl Markham ]  ka shkruar aq mirë, dhe mrekullisht mirë, që unë kam qenë plotësisht i turpëruar për veten si një shkrimtar  .  . . [ ajo ]  mund të shkruaj unaza rreth të gjithë neve që e konsiderojmë veten si shkrimtarë. ”   Unë ndjehem në të njëjtën mënyrë. Një nga librat e  mi të preferuar të të gjitha kohërave .

“Duke u bërë” nga Michelle Obama

Po prisja një kujtim politik, të shkruar me shkathtësi me lëng të mjaftueshëm për t’ju mbajtur të interesuar, por në fund të fundit duke zbuluar shumë pak. Ajo mund ta kishte bërë me lehtësi këtë dhe ndoshta shiste sa më shumë libra. Ajo  është e shkruar bukur dhe  hartuar me saktësi të të përsosur. Ajo  është e sinqertë, e zhytur në mendime, frymëzuese dhe një histori tërësisht e kënaqshme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë