Loading…

Zgjedhjet e shpeshta po e pengojnë zhvillimin ekonomik

  • 28/01/2021 | 21:18

Zgjedhjet e shpeshta po e pengojnë zhvillimin ekonomik

Nga Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës thonë që zgjedhjet e shpeshta pengojnë edhe investitorët e huaj.


Ende nuk janë bërë dy vjet nga zgjedhjet e fundit në Kosovë.

Ndërsa këtë vit do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale në të njëjtin vit kur do të mbahen edhe zgjedhjet lokale.

E kjo gjendje po shihet negativisht në rritjen e zhvillimit ekonomik në Kosovë.

Nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë thonë që edhe pse nuk është e testuar si hipotezë, vërehen investimet e ulëta të të huajve në vend.

Një ndër faktorët që po ndikon në këtë aspekt po shihen edhe programet joadekuate të partive politike në Kosovë në aspektin e zhvillimit ekonomik.

E sipas Zekës fokusi kryesor i tyre do të duhej të ishte ndihma e bizneseve e punonjësve që kanë humbur vendet e tyre të punës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar planin e buxhetit për zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen në Kosovë e ku mbajtja e tyre do t’i kushtojë buxhetit të Kosovës 5 milionë e 651 mijë e 76 euro.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë