Loading…

Zgjedhni një fytyrë dhe mësoni më shumë për vetën tuaj

  • 14/06/2019 | 20:53

Zgjedhni një fytyrë dhe mësoni më shumë për vetën tuaj

E gjitha çfarë duhet të bëni është të shikoni imazhin më poshtë dhe të zgjidhni atë që ju duket se është më i lumtur. Me këtë test do të shihni se çfarë lloj personi jeni dhe çfarë dominon ju.


A jeni gati? Në shekullin e nëntëmbëdhjetë, dy neuroshkencëtarë, Dr. Paul Broca dhe Dr. Karl Wernicke, zbuluan se njerëzit që kishin probleme në përpunimin e gjuhës shpesh kishin dëme në fusha të caktuara të anës së majtë të trurit. Hulumtuesit më pas arritën në përfundimin se këto fusha ishin të rëndësishme për përpunimin e gjuhës dhe i njoftuan botës se kjo aftësi e rëndësishme është e vendosur në anën e majtë të trurit.

Kjo ide ndoshta është baza e zbulimit se ana e majtë është më krijuese, ndërsa e djathta është më analitike. Zbuloni nëse jeni një person i dominuar nga hemisfera e majtë ose e djathtë.

Alternativa A: Hemisfera e majtë- Ana e majtë e trurit është e lidhur me kreativitetin dhe ekspresivitetin. Disa aftësi që lidhen me hemisferën e majtë të trurit përfshijnë: njohjen e fytyrës, shprehjen e emocioneve, muzikën, leximin, ngjyrat (dallimet në ngjyra), imagjinatën, intuitën dhe kreativitetin.

Ju i përkisni grupit të subjekteve me tipin më intuitiv, perceptues, subjektiv dhe refleksiv. Ndoshta mendja juaj ju tregon se ju duhet të bëni diçka për ta dëgjuar më shumë, por ajo që ju duhet të merrni në konsideratë është ajo çfarë ju thotë intuita, sepse e dini se nuk ju zhgënjen. Ju zakonisht mendoni për gjërat që keni bërë gjatë gjithë kohës, sepse e konsideroni çdo përvojë si një mësimdhënie, nuk ju intereson nëse janë përvoja të mira ose të këqija, ju mësoni nga gjithçka. Ndonjëherë ju tentoni të jeni shumë shprehës, deri në atë masë saqë dikush mund të kuptojë se ka diçka që ju shqetëson, ose ju bën të lumtur. Për më tepër ju jeni të rrethuar nga miqtë që zgjidhni, pak, por të mirë dhe ju e dini kur një person nuk ka qëllime të mira.

Alternativa B: Hemisfera e djathtë- Ana e djathtë e trurit është konsideruar si një ekspert në detyrat që kanë të bëjnë me logjikën dhe mendimin analitik. Gjithashtu jep më të mirën në situata si mendimi kritik, numrat dhe arsyetimi. Kjo do të thotë që ju keni llojin e personalitetit që mendoni para se të veproni. Studioni avantazhet dhe disavantazhet para se të bëni ndonjë gjë, madje edhe për aktivitetet më të vogla, sepse duhet të jeni të përgatitur në rast se diçka shkon keq. Ju keni një lloj obsesioni me rregullat, ju pëlqen të bëni gjithçka plotësisht saktë. Për shkak të logjikës, inteligjenca juaj zakonisht mbizotëron para çdo gjëje tjetër.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë