Loading…

Zhvillime të papritura: Isa Mustafa fton në takim Ramush Haradinajn dhe Shpend Ahmetin

  • 18/08/2019 | 19:37

Zhvillime të papritura: Isa Mustafa fton në takim Ramush Haradinajn dhe Shpend Ahmetin

A ka gjasa krijimi i një koalicioni të madh parazgjedhor LDK-AAK-PSD? Ftesa e Isa Mustafës për të takuar Ramush Haradinajn e AAK-së dhe Shpend Ahmetin e PSD-së, ngjan të jetë përpjekje për krijimin e një koalicioni të tillë.


Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa i ka ftuar në takim, për të hënën, kryetarin e AAK-së Ramush Haradinajn dhe atë të PSD-së, Shpend Ahmetin.

Një ftesë të tillë e kanë konfimuar burime brenda Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

Nga AAK kanë thënë për Periskopin se qëllimi i ftesës së Mustafës për Haradinajn dhe Ahmetin është shqyrtimi i mundësisë për lidhjen e një koalicioni parazgjedhor mes këtyre tri subjekteve politike.

Tashmë dihet se AAK dhe PSD janë shumë pranë një marrëveshjeje për koalicion parazgjedhor për zgjedhjet e parakohshme, data e të cilave pritet të caktohet pas seancës për shpërndarjen e Kuvendit të Kosovës që është caktuar të mbahet më 22 gusht.

Përndryshe, AAK dhe PSD është e pritshme që jo më larg se nesër, të hënën, të formalizojnë koalicionin e tyre parazgjedhor.

Edhe pse gjasat janë minimale që të ketë ndonjë marrëveshje me LDK-në, burime të Periskopit kanë treguar se ende nuk e kanë të qartë se me çfarë oferte konkrete do të dalë Mustafa për Haradinajn dhe Ahmetin.

Deri më tani LDK ka shfaqur një afri me Levizjen Vetëvendosje, por që shihet më shumë si ofertë e njëanshme nga lideri i VV-së, Albin Kurti, shkruan Periskopi.

Por, mundësinë e një koalicioni mes VV-së dhe LDK-së duket se e bën të vështirë çështja e kandidatit për kryeministër, meqë që të dy partitë synojnë që kandidatin ta kenë nga radhët e partisë së tyre.

Por, nuk është vetëm çështja e kandidatit për kryeministër që i ndanë këto parti, por janë edhe çështje të tjera si në rrafshin politik dhe ekonomik, për të cilat kanë dallime fondamentale.

Edhe pse, kur është në pyetje çështja e interesave politike dhe mundësisë së ardhjes në pushtet që të gjithë partitë politike në vend kanë treguar se i qesin në harresë dallimet ideologjike a politike, qoftë edhe armiqësitë mëparshme që mund t’i kenë pasur.

Sidoqoftë, nëse LDK – AAK – PSD arrijnë të kenë ndonjë marrëveshje për koalicion parazgjedhor kjo do të ndryshonte komplet raportin e forcave politike që synojnë të marrin pushtetin pas zgjedhjeve të parakohshme.

Nëse këto tri parti arrijnë pajtueshmëri mes tyre gjasat që ky koalicion të jetë fitues i zgjedhjeve janë pothuajse të sigurta.

Kjo do të vështirësonte tej mase hesapet elektorale të dy partive të tjera të mëdha, PDK-së dhe VV-së, dhe nuk dihet se me çfarë reaksione dhe veprime do të përcilleshin tek to.

PDK-së i mbetet mundësia që asaj t’i bashkohet NISMA e Fatmir Limajt, ndërsa VV-ja mund të mbetet sërish e vetmuar.

VV-së që i ka varur shpresat shumë tek LDK-ja e Mustafës, duket se po i përsëritet historia. Ajo do të mbetet e braktisur për të dytën herë nga kjo parti, njësoj si në kohën e VLAN-it, në vitin 2014.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë