Loading…

Zhvillimet e fundit: KFOR’i i fton për negociata, krerët e Listës Srpska hyjnë në një objekt në Zveçan

  • 31/05/2023 | 17:48

Zhvillimet e fundit: KFOR’i i fton për negociata, krerët e Listës Srpska hyjnë në një objekt në Zveçan

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, me bashkëpunëtorë, është ftuar nga pjesëtarët e KFOR-it për një takim.


Përfaqësuesit serbë e kanë pranuar ftesën dhe T7 raporton se ata po hyjnë në një objekt afër komunës.

Turma ndërkaq ka nisur të shpërndahet në orët e pasditës dhe sot nuk ka pasur përplasje mes protestuesve dhe ushtarëve të KFOR-it që gjenden rreth objektit të komunës.

KFOR ka vendosur rrethoja të hekurta rreth komunës në Zveçan, në Leposaviq dhe në Zubin Potok.

Protestat pranë këtyre komunave po mbahen prej të premtes, kur kryetarët e rinj shqiptarë hynë me ndihmën e njësisë speciale të Policisë së Kosovës në objektet komunale, përkundër rezistencës së turmave me serbë.

30 ushtarë të KFOR-it kanë mbetur të lënduar gjatë një përplasjeje mes trupave të KFOR-it dhe protestuesve të hënën në Zveçan.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë