Loading…

Zjarret në Amazonë: Imazhet e tmerrshme të NASA-s që tregojnë shkallën e shkatërrimit

  • 25/08/2019 | 19:24

Zjarret në Amazonë: Imazhet e tmerrshme të NASA-s që tregojnë shkallën e shkatërrimit

Imazhet tronditëse satelitore tregojnë tym dhe zjarre të ndezura që përshkojnë pyjet e  Amazonës, zjarri i cili që nga ajo kohë ka arritur nivele rekord,transmeton Gazeta Metro


Imazhet, të marra nga sateliti Suomi NPP i NASA-s, tregojnë zjarrin që lëshon tym përmbi pyllin brazilian pasi më shumë se 2.500 zjarre u panë të shkëputura në peizazhin e Amerikës së Jugut deri të enjten.Ka më shumë se 75,000 zjarre në pyjet e Amazonës që nga fillimi i vitit.Të dhënat e fundit nga NASA konfirmuan se viti 2019 ishte “viti më aktiv i zjarrit”  që nga viti 2010, duke vërejtur një rritje të numrit dhe intensitetit të zjarreve në rajon.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro është në presion të madh javët e fundit për dështimin për të adresuar zjarret e tërbuar.Grupet e ruajtjes si Greenpeace dhe Fondi Botëror i Natyrës (WWF) kanë pretenduar se pylli po digjet me qëllim për tokë të pastër për bujqësinë.Disa grupe aktiviste madje kanë akuzuar presidentin se ka ndihmuar fermerët të shkatërrojnë me dashje peizazhin për sektorin bujqësor të vendit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë