Loading…

ZRRE: Mosalokimi i subvencionit qeveritar për energjinë po rrezikon Marrëveshjen me ENTSO-E

  • 04/08/2022 | 18:16

ZRRE: Mosalokimi i subvencionit qeveritar për energjinë po rrezikon Marrëveshjen me ENTSO-E

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) ka shprehur shqetësimin se mosalokimi i subvencionit të Qeverisë për energjinë elektrike, është duke rrezikuar Marrëveshjen e Kyçjes me ENTSO-E e po ashtu edhe sigurinë e furnizimit me energji elektrike, shkruan Gazeta Metro.


Këtë shqetësim ZRRE’ja e ka shprehur pas takimeve të ndara që ka zhvilluar me përfaqësuesit e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes (OSSH), KESCO’s dhe të KOST’it të enjten.

“Ndër të tjera, u theksua edhe rëndësia e mbylljes së obligimeve financiare të operatorëve të licencuar ndaj njëri – tjetrit, si dhe ndikimi që këto vonesa po e shkaktojnë sektor. Sipas informacioneve të marra nga të licencuarit në fjalë, mos alokimi i subvencionit të Qeverisë për energjinë elektrike, është duke e rrezikuar Marrëveshjen e Kyçjes me ENTSO-E dhe sigurinë e furnizimit me energji elektrike. Të pranishmit u zotuan të bashkëpunojnë edhe më tej me njëra-tjetrën, si dhe me institucionet tjera publike në vend, në mënyrë që të ruhet qëndrueshmëria e furnizimit me energji elektrike”, thuhet në njoftimin e ZRRE’së pas takimeve.

Më poshtë njoftimi i plotë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë