Loading…

Zvicra do të lehtësojë rregullat e hyrjes nga kjo datë

  • 20/01/2022 | 13:06

Zvicra do të lehtësojë rregullat e hyrjes nga kjo datë

Rregullat e Covid-it për hyrjen në Zvicër, përfshirë testimin, do të lehtësohen nga e shtuna (22 janari) e tutje.


Qeveria zvicerane njoftoi një sërë ndryshimesh në mënyrën se si vendi po e trajton pandeminë Covid.

Shumë nga masat ekzistuese Covid u zgjatën, ndërkohë që ka pasur ndryshime në rregullat e testimit dhe karantinës, transmeton albinfo.ch.

Lehtësimi i mëtejshëm i masave për Covid-in do të diskutohet më pas nga qeveria më 2 shkurt.

Duke testuar

Personat që mbërrijnë në Zvicër nuk do të kenë nevojë të tregojnë teste negative në hyrje nga data 22 janar e tutje, me kusht që të jenë të vaksinuar ose të shëruar nga virusi.

Personat e pavaksinuar dhe të pa shëruar do të duhet ende të bëjnë një test në hyrje.

Në fakt, kjo do të thotë se rregulli 3G zbatohet për të gjithë ata që hyjnë në Zvicër.

Rregullat e formularit të hyrjes gjithashtu janë zbutur, me vetëm ata që mbërrijnë me avionë ose autobusë në distanca të gjata që duhet të plotësojnë formularin, transmeton albinfo.ch.

Prioriteti i testimit PCR

Mungesa e testeve PCR në Zvicër ka çuar në një ndryshim në mënyrën se si këto teste janë prioritare.

Kjo bëhet me një prioritet hap pas hapi, siç parashtrohet nga Këshilli Federal më poshtë.

“Për shkak të kërkesës së lartë për teste dhe kapacitetit të zgjeruar laboratorik, Zyra Federale e Shëndetit Publik do t’u rekomandojë kantoneve një listë të re për t’i dhënë përparësi trajtimit të testeve PCR:

Njerëzit në rrezik të lartë me simptoma ose që kanë pasur kontakt me dikë që ka rezultuar pozitiv

Testet e pishinave në institucionet e kujdesit shëndetësor (spitale dhe klinika, shtëpi pensioni dhe kujdesi)

Testet e grupeve në infrastrukturat kritike (të përcaktuara nga kantonet)

Testet e njerëzve me simptoma (e mundur gjithashtu duke përdorur teste të shpejta të antigjenit)

Testet në pishina në shkolla

Testet e pishinës në vendin e punës

Testet për udhëtime profesionale ose private (nëse kërkohet testi PCR)

Testet sipas kërkesës (për të marrë një certifikatë testimi)

Për të lehtësuar më tej presionin mbi kapacitetet e testimit PCR, do të jetë e mundur në mënyrë të përkohshme që nga 24 janari të merret një certifikatë zvicerane që vërteton shërimin nga COVID-19 bazuar në një test të shpejtë antigjenik pozitiv. Kjo do të jetë e vlefshme për 270 ditë dhe vetëm në Zvicër.”, transmeton albinfo.ch.

Testimi i antigjenit tani është i vlefshëm për rikuperim

Për shkak të mungesës së testit PCR, njerëzit që rezultojnë pozitivë në një test antigjenik tani do të kenë të drejtën e një certifikate zvicerane Covid (për 270 ditë).

Më parë, ky duhej të ishte një test PCR. Vetë-testet nuk zbatohen, d.m.th. testi i antigjenit duhet të bëhet në një farmaci, spital ose institucion tjetër testimi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë