Loading…

Zvicra do të shpërblejë njerëzit që bindin të tjerët të marrin vaksinën

  • 02/10/2021 | 12:16

Zvicra do të shpërblejë njerëzit që bindin të tjerët të marrin vaksinën

Të gjithë zviceranët që bindin miqtë, kolegët ose të afërmit e tyre që të vaksinohen kundër Covid-19 mund të shpërblehen, sipas një propozimi që synon të nxisë përhapjen e vaksinimit.

”Njerëzit që nxisin të tjerët të marrin vaksinën do të marrin kuponë me vlerë 50 franga (53 dollarë)”, theksoi ministri i Shëndetësisë, Alain Berset, raporton ATSh.

Kuponët mund të përdoren në restorante ose kinema.

”Skema do të funksiononte nëse njerëzit që marrin një vaksinë kalojnë emrin e personit që i bindi ata ta bëjnë këtë”, sipas propozimit të Berset.

Vetëm 58,46% e njerëzve zviceranë janë plotësisht të vaksinuar, sipas të dhënave të shëndetit publik.

Qeveria gjithashtu planifikon të krijojë 50 qendra të tjera të lëvizshme të vaksinimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë