Loading…
Zvicra ka më shumë se 6 milionë automjete
  • 03/02/2018 | 09:02

Zvicra ka më shumë se 6 milionë automjete

Në vitin 2017, për herë të parë në Zvicër janë regjistruar më shumë se 6 milionë automjete të motorizuara. Kjo ishte raportuar nga Zyra Statistikore Federale (BfS).


Në krye janë automjetet e mallrave, regjistrimet e të cilave arrijnë rekord.

Në rastin e automjeteve të pasagjerëve, sidomos automjetet disel është regjistruar një rritje e vogël.

Pothuajse 10 për qind më pak makina të reja dizel janë tregtuar në Zvicër në 2017, 9.4 për qind për të qenë të saktë. Në anën tjetër, është rritur numri i automjeteve me benzinë ​​(+ 2.8%) dhe ai i makinave hibride dhe elektrike (respektivisht + 11.9% dhe + 39.8%).

Në total, më shumë se 6 milionë makina të motorizuara janë regjistruar në Zvicër në vitin 2017:  afërsisht 6,053,000 njësi, shifra e vitit të kaluar u tejkalua me 1,2 për qind ose 73,000 automjete.

Flota e automjeteve është rritur kështu me më shumë se 1 milion automjete brenda 12 viteve. Nëse të gjitha këto makina do të mblidheshin në një vend të vetëm me fusha të parkuara në një varg të ngushtë, do të arrinin sipërfaqen prej 57 kilometrave katrorë, që do të ishte më e madhe se ajo e liqenit Thun (48 km2), shkruan albinfo.ch.

Grupi më i madh i automjeteve pas makinave të pasagjerëve janë motoçikletat, nga të cilat në vitin 2017 janë regjistruar saktësisht 729,149 njësi. Kjo është 1.2 për qind më shumë se një vit më parë.

13 njerëz zhduken çdo ditë në Zvicër

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë