Loading…

Zvicra kufizon hyrjen nga këto 29 vende për të parandaluar përhapjen e koronavirusit

  • 02/07/2020 | 21:08

Zvicra kufizon hyrjen nga këto 29 vende për të parandaluar përhapjen e koronavirusit

Udhëtarët për në Zvicër nga 29 vende do të duhet që nga 6 korriku të regjistrohen pranë autoriteteve dhe të shkojnë në izolim, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, sipas qeverisë zvicerane, transmeton Gazeta Metro.


Lista përfshin Shtetet e Bashkuara, Suedinë, Brazilin dhe Rusinë, të cilat janë përcaktuar si vende me një rrezik të lartë infeksioni.

Vizitorët që kanë kaluar kohë në vendet e emëruara në 14 ditët e mëparshme duhet të njoftojnë autoritetet zvicerane menjëherë pas mbërritjes, dhe më pas të shkojnë në karantinë për 10 ditë, tha qeveria.

Lista e vendeve të prekura përfshin gjithashtu Argjentinën, Kilin, Kolumbinë, Arabinë Saudite, Afrikën e Jugut dhe Serbinë. Lista do të rishikohet vazhdimisht, tha qeveria.

Në Zvicër numri i infeksioneve ka filluar të rritet gjatë ditëve të fundit, duke shkaktuar shqetësime për një valë të dytë të COVID-19, por kufijtë e saj me Italinë, Austrinë, Gjermaninë dhe Francën aktualisht janë të hapura.

Vendi, i cili ka hequr shumë nga kufizimet e tij, përfshirë rihapjen e shkollave dhe dyqaneve, deri më tani ka pasur 31.967 teste pozitive për COVID-19, ndërsa 1.686 njerëz kanë vdekur gjatë epidemisë.

Zvicra është në zonën Shengen me 26 vende, e cila normalisht nuk ka kontrolle kufitare. Udhëtimi i pakufizuar është lejuar midis Zvicrës dhe të gjithë anëtarëve të tjerë të Shengenit, përveç Suedisë që figuron në listën e qeverisë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë