Loading…

Zvicra shtrëngon masat: Ulet numri i të huajve që marrin pasaporta

  • 28/04/2018 | 21:10

Zvicra shtrëngon masat: Ulet numri i të huajve që marrin pasaporta

Vetëm një e treta e të huajve kanë përfituar shtetësi zvicerane në tre muajt e parë të këtij vitit, krahasuar me të njejtën periudhë të vitit të kaluar.

Statistikat zyrtare tregojnë se në mes të muajit janar dhe mars shtetësinë e fituan 9 mijë e 98 persona – apo 3 mijë e 80 persona më pak se tremujorin e parë të vitit 2017.

Nuk është krejtësisht e qartë pse këto shifra kanë shënuar një rënie kaq të madhe, mirëpo autoritet besojnë se është më shumë një “luhatje e përkohshme”, dhe jo një trend i përgjithshëm, shkruajnë mediat zvicerane.

Nga fillimi i vitit 2018 janë paraqitur disa ndryshime për marrjen e shtetësisë së Zvicrës, ndër to figuron edhe kushti për njohjen  e gjuhës standarde.

Marrja e shtetësisë në Zvicër është një proces i cili mund t’i marrë deri në tri vite për të përfunduar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë