Loading…

Zyrtare: Angela Merkel zyrtarisht përfundon mandatin si kancelare e Gjermanisë

  • 26/10/2021 | 22:44

Zyrtare: Angela Merkel zyrtarisht përfundon mandatin si kancelare e Gjermanisë

Angela Merkelit i ka përfunduar zyrtarisht mandati si kancelare e Gjermanisë.

Presidenti i Republikës së Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier e ka falënderuar për punën kancelaren gjermane, e cila ishte në këtë postë prej vitit 2005.

“Kjo kancelari ishte një nga më të rëndësishmet në historinë e republikës”, tha Steinmeier në Bundestag, duke i dorëzuar asaj një dokument për përfundimin e kompetencave të saj.

Sot është mbajtur seanca e parë organizative e parlamentit të ri gjerman, të cilin do ta drejton Barbel Bas, raporton washingtonpost.

Merkel dhe anëtarë të tjerë të qeverisë gjermane do të punojnë tani si ministra në detyrë, derisa Gjermania të marrë një qeveri të re, të cilës pritet t’i prin Olaf Scholz.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë