Loading…

Zyrtarë të Kosovës në Samitin e Katërt Botëror për Paqe

  • 07/02/2017 | 16:42

Zyrtarë të Kosovës në Samitin e Katërt Botëror për Paqe

Me ftesë të Presidentit të Federatës për Paqe Universale, Thomas G. Walsh,  ish- kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, deputetja e PDK’së Flora Brovina dhe kryetari i VV’së Visar Ymeri, morën pjesë në Samitin e Katërt Botëror për “Paqe, Siguri dhe Zhvillim Njerëzor”, përcjell Gazeta Metro.


Samiti u mbajt në Seul të Koresë Jugore, nga 1 deri më 5 shkurt 2017, nën organizimin e Federatës së Paqes Universale.
Me këtë rast, u mbajt edhe Kuvendi i parë Global i Shoqatës Ndërkombëtare të Parlamentarëve për Paqe, njofton kumtesa e kuvendit.

Konferenca punimet i zhvilloi në më shumë se tetë sesione, duke prekur një numër çështjesh me rëndësi për paqen, sigurinë dhe zhvillimin njerëzor.

Prezantimet dhe diskutimet e pjesëmarrësve nga shumë vende të botës nxorën reflektimet duke u bazuar në përvojat e vendeve dhe rajoneve të tyre, së bashku me hapat e mundshëm të veprimit për ndërgjegjësim, vizion të ri dhe udhëheqje të guximshme për të zgjidhur çështjet kritike të kohë sonë, thuhet më tej në kumtesë.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
ma[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë