Loading…

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes kundërshtojnë Trump se sulmi ishte bërë nga dikush tjetër

  • 05/08/2020 | 12:38

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes kundërshtojnë Trump se sulmi ishte bërë nga dikush tjetër

Ndërsa foli para gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të Martën, Trump ofroi simpati dhe ndihmë për njerëzit e Libanit pas shpërthimit, i cili la dhjetëra të vdekur dhe mijëra të plagosur dhe ai i referohej incidentit si një “sulm të tmerrshëm”, transmeton Gazeta Metro.


Rreth 2,750 ton nitrat amoniumi të ruajtura në një depo në Portin e Bejrutit, shpërtheu të martën, duke shkaktuar shkatërrim në të gjithë kryeqytetin libanez. Të paktën 100 njerëz u raportuan të vrarë dhe 4,000 të plagosur.

“Më lejoni të filloj duke dërguar simpatitë më të thella të Amerikës për njerëzit e Libanit, ku raportet tregojnë se shumë, shumë njerëz u vranë, qindra të tjerë u plagosën shumë keq në një shpërthim të madh në Beirut”, tha Trump, duke shtuar, “Lutjet tona shkojnë jashtë për të gjitha viktimat dhe familjet e tyre. Shtetet e Bashkuara të gatshëm të ndihmojnë Libanin “.

Por zyrtarët e mbrojtjes, të cilët nuk pranuan të identifikohen në mënyrë që të mund të flisnin lirshëm, deklaruan se nuk dinin se për çfarë po fliste presidenti amerikan.

Pas komenteve të Trumpit të martën, zyrtarët libanezë ngritën shqetësime me diplomatët amerikanë në lidhje me përdorimin e fjalës “sulm” në këtë pikë, thanë dy zyrtarë të Departamentit të Shtetit për CNN.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se qeveria e Libanit po heton shkakun e shpërthimit dhe Shtetet e Bashkuara shpresojnë në atë përfundim.

Trump deklaroi se SHBA ka një “marrëdhënie shumë të mirë me njerëzit e Libanit dhe ne do të jemi atje për të ndihmuar”.

I pyetur nëse ai ishte i sigurt nëse shpërthimi ishte një sulm dhe jo një aksident, presidenti amerikan vuri në dukje se “duket sikur” ishte, bazuar në ato që i kanë thënë zyrtarët ushtarakë amerikanë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë