Loading…

Zyrtarët indian thonë se kanë kapur një pëllumb i trajnuar për të spiunuar në Pakistan

  • 26/05/2020 | 11:43

Zyrtarët indian thonë se kanë kapur një pëllumb i trajnuar për të spiunuar në Pakistan

Një pëllumb që dyshohet të jetë trajnuar për të “spiunuar” nga Pakistani është kapur në Indi përgjatë një prej kufijve më të kontestuar në botë, thanë zyrtarët indian, transmeton Gazeta Metro.


Ata thanë se zogu po mbante një “mesazh të koduar” dhe u kap nga fshatarët në Manyari, përgjatë kufirit i cili ndan pjesë të kontrolluara nga India dhe Pakistani i Kashmir.

Agjensitë e sigurisë po përpiqen të deshifrojnë mesazhin, zyrtarët i thanë agjencisë indiane të lajmeve PTI. Shefi i lartë i policisë Kathua Shailendra Mishra tha se fshatarët ia dhanë pëllumbin policisë , pasi fluturoi në shtëpinë e një gruaje nga Pakistani.

Ai tha: “Një unazë u pa e bashkangjitur në njërën nga këmbët me disa numra mbi të dhe një sondë është ndezur. Ne nuk mund të themi se është përdorur për spiunim. Vendorët, duke parë një etiketë të lidhur me këmbën e saj, kapën pëllumbin. Disa e quajtën atë një mesazh të koduar. Në Punjab të Pakistanit, njerëzit lidhin numra mbi pëllumba për të kërkuar pronësinë.”

Zogjtë raportohet se ishin përdorur për spiunazh në rajonin e diskutueshëm më parë. Në vitin 2016, policia në Pathankot, në shtetin Punjab të Indisë, mori një zog që u gjet pranë kufirit të Pakistanit, i cili kishte një shënim bashkangjitur tij me një kërcënim të dyshuar për kryeministrin Indian Narendra Modi. Një vit më parë, një zog u kap disa milje nga kufiri, pasi u zbulua duke mbajtur një “mesazh të stampuar” në trupin e tij, sipas raporteve lokale./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë