Loading…

Zyrtari kinez: Kina nuk do fillojë telashet me SHBA’të por as nuk do heq dorë

  • 21/05/2020 | 19:22

Zyrtari kinez: Kina nuk do fillojë telashet me SHBA’të por as nuk do heq dorë

Kina nuk do të heqë dorë nga asnjë përshkallëzim në tensionet me Shtetet e Bashkuara, por beson se bashkëpunimi ekonomik dhe rimëkëmbja duhet të jenë përparësia kryesore, tha një zyrtar i qeverisë kineze të enjten, transmeton Gazeta Metro.


Lidhjet bilaterale midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara janë acaruar ndërsa Uashingtoni ka akuzuar Pekinin për keqpërdorim të shpërthimit të koronavirusit, dhe fajësoi atë për humbjet e vendeve të punës dhe mbylljen e biznesit të shkaktuar nga pandemia.

“Kina nuk do të fillojë asnjë telashe, por nuk do të heqë dorë nga telashet,” u tha Zhang Yesui, zëdhënësi i parlamentit kinez, para gazetarëve në një konferencë për media përpara fillimit të seancës vjetore parlamentare të premten.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të kishin shumë për të humbur dhe bashkëpunimi ishte qasja e mençur.
“Bashkëpunimi midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara do të përfitonte vetëm nga të dy palët, ndërsa luftimet do të dëmtonin njëri-tjetrin,” tha ai. “Bashkëpunimi është zgjedhja e vetme e saktë.”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]etro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë