Loading…

Zyrtarja amerikane: Kosovën dhe Serbinë i ftuam në samit si refleksion i përfshirjes së të gjithëve

  • 17/11/2021 | 23:01

Zyrtarja amerikane: Kosovën dhe Serbinë i ftuam në samit si refleksion i përfshirjes së të gjithëve

Nënsekretarja amerikane për Siguri Civile, Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut, Ezra Zeya, ka thënë se SHBA-së ka zgjeruar listën e vendeve të ftuara në Samitin për Demokraci që do të mirëpritet nga Josep Biden më 9 dhe 10 dhjetor.


Sipas saj ftesat për Kosovën dhe Serbinë janë dërguar si refleksion i dëshirës së Washingtonit që të ketë përfshirje më të gjerë, raporton Tanjug.

“Thirrjet tona shtesë reflektojnë dëshirën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të gjithë të bëhen bashkë, që të mëzojnë dhe të punojnë bashkë me këto qeveri dhe vendet partnere”, është shprehur Zeya.

“Si vend i përkushtuar për ideale demokratike, ne po ashtu duam që të shohim angazhimin demokratik të këtyre vendeve ndër vite të veprimit me synim të rivendosjes së demokracisë globale”

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë